background

Çukurambar Diş Dolgusu

Eskiden çürükten,kırıktan ya da çatlamadan dolayı dezenformasyona uğramış dişlerin bir tedavisi yoktu ve bu dişler zamanla kaybedilirdi ancak gelişen teknolojiyle birlikte diş dolgusu diye bir kavram çıktı. Diş dolgusu sayesinde dezanformasyona uğramış dişler tedavi edilip diş kaybı önlenebiliyor. Çukurambar diş dolgu merkezimizde dezanformasyona uğramış dişlerinize dolgu yaptırarak diş kaybınızı önleyebilirsiniz.

Diş Dolgusu Yaptırmak Zor ve Acı Verici mi?

Dişçi fobisi olan insanlar diş dolgusunun nasıl yapıldığını bilmezler ve diş dolgusunun oldukça acılı bir süreç olduğunu düşünürler halbuki ne en ufak bir acı duyarlar ne de rahatları bozulur. İlk önce hastaya lokal anestezi yapılarak acı duyması önlendikten sonra diş dokusu dolgu için hazır hale getirilmeye başlanır.Eğer çürüğün temizlenmesi veya daha önce yapılmış dolgu varsa diş dokusu bunlardan arındırılır. Ardından dişin büyüklüğüne, işlevine, görünüşüne ve dolgunun büyüklüğüne göre uygun malzeme seçilerek boşluk doldurulmaya başlanır. Son olarak da yapılan dolguyla diğer dişlerin uyumu kontrol edilir. Diş dolgusunun ne kadar süreceği yapılan dolgunun ağız içindeki konumuna, kullanılan materyallere,dolgunun büyüklüğüne, dolgu sayısına ve hastanın tedaviye vereceği tepkiye göre değişkenlik gösterir.

Diş dolgusu yapıldıktan sonra anestezinin etkisi geçmeden yemek yenilmemesi gerekir çünkü aneztesi etkisindeyken yemek yemek hastanın dilini ve dudaklarını ısırmasına neden olur. Üst çeneye uygulanan anestezi yaklaşık 4, alt çene grubu dişlerde ise 5 saate kadar sürebilir.Bu süre kişilere göre farklılık gösterebilir.

Diş Dolgusu Yapıldıktan Sonra Ağrı Olur mu?

Diş dolgusu sonrasında dişle diş etinde hafif ağrılar olabilir ve bu durum oldukça normaldir fakat sıcak ya da soğuk bir etken olmayıp şiddetlenerek devam eden, kendiliğinden başlayarak zamanla zonklayan ağrılar için mutlaka diş hekimiyle iletişime geçilmesi gerekir.

Diş Dolgusu Evde Yapılır mı?

Diş dolgusunun evde yapılması imkansızdır çünkü dişin dolguya hazır hale getirilmesi için teknik ekipmanlara, uygun malzemelerin sertleşmesi için lazer ışının kullanılmasına ve çalışılan ortamın tükürükten arındırılmasına gerek vardır. Bu koşullar da sadece klinik ortamda olabilir.

Ankara Çankaya’da yer alan Çukurambar Luna Dental Diş Kliniği’mizde yer alan Çukurambar diş dolgu merkezimizde dişlerinize rahatlıkla dolgu yaptırabilirsiniz.Ayrıca diş hekimlerimizden randevu almak için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Call Now Button0 312 287 10 87