background

İmplant Tedavisi

Diş kayıpları günümüzde çok yaygın bir diş problemidir. Bu yüzden diş implantlarının kullanımı da yaygın bir uygulama haline gelmiştir.

Diş implant tedavisi için geliştirilen birçok implant markası bulunmaktadır. Her gün diş implantı olarak kullanılan materyallerde iyileştirmeler yapılmaktadır. İmplant diş olarak en yaygın kullanılan materyal titanyumdur. Temel olarak kullanılan bu titanyum materyaller üzerine yapılan geliştirmeler implant kalitesini ve implant fiyatını belirlemede esas olmaktadır. Çene kemiğine uygulanan bir diş implantının yüzey kaplamasının özellikleri ve teknik hassasiyeti de implant diş fiyatının belirlenmesinde en önemli faktör olmaktadır. Bütün bunlar implantların çene kemiği ile kaynaşmasının yani osseoentegrasyonun ne kadar kaliteli olacağını ve bu kaynaşmanın sürekliliğine hizmet eder.  İmplantın çene kemiği ile kaynaşması sağlandığında ve bakımının yeterince yapılması şartıyla ömür boyu kullanılabilir.

Bugün en yaygın kullanılan implant tipi kemik içi implantlardır. Tek diş eksikliğinde veya çok diş eksikliğinde farklı planlamalar ile implant tedavisi yapılabilmektedir.

Dental İmplantlarda tipik olarak Grade 4 saf titanyum kullanılmaktadır. Ama bunun yanı sıra Grade 5 veya Titanyum bileşikleri de kullanılabilmektedir. İmplantların ömrünü belirleyen faktörler arasında implantın şekli, boyutu, kimyasal yüzey kompozisyonu ve topografik özellikleri sayılabilir.

Titanyuma alerjisi olanlar için veya estetik bölgede kullanılmak üzere zirkonyum implantlar geliştirilmektedir.

Dr. A. Kadir Şengün

LUNA DENTAL

Call Now Button0 312 287 10 87