background

Estetik Diş Hekimliği

Sağlıklı dişlerle bütünleşen güzel bir gülümseme kişiye özgüven, özsaygı katar.

Peki gülüş nedir? Estetik diş hekimliği, çeşitli sebeplerle renk değişimine uğrayan, travma veya çürük sebebiyle kırılan, düzensiz, çapraşık ve şekil bozukluğu olan dişlerde, diş etindeki renk ve form bozukluklarında, diş eksikliklerinde, dişlerde ve diş etleri üzerinde yapılan uygulamalarla dişlerin kaybolan estetiğini restore etmeyi yani estetik gülüş tedavisini hedefler. Estetik gülüş tedavisi fiyatları bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir.

Estetik; insandaki güzellik duygusu ile ilgilidir, oluşan bu güzellik duygusu da pozitif bir algı oluşturur. Mutlu olduğumuzda gülümsemek isteriz, gülüşümüzle ortaya çıkan estetik görünüm de karşımızdaki insanlarda olumlu izlenimler oluşturur. Estetik diş hekimliği de bu anlamda ön planda olan ağız ve diş sağlığı hizmetlerindendir. Hollywood diş estetiği günümüzde en çok istenen gülümseme tasarımı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Hollywood gülüş estetiği fiyatları sadece estetiğe harcanan bir ücret olarak düşünmemek gerekir.

Estetik diş hekimliği hizmetleri kişinin estetik ve sağlıklı dişlere kavuşması için ihtiyacına göre planlanan çeşitli işlemlerden ve operasyonlardan oluşur. Bu uygulamaların amacı kişiye arzuladığı estetik gülüşü kazandırmak, bunu sağlarken de diş sağlığını korumaktır. Dişlerin sarı renkte olması, çok sayıda çürük olması, dizilim bozuklukları ve dişlerdeki kırıklar gibi sorunlara yönelik tedavi planlamaları yapılır. Multidisipliner yaklaşımla çalışarak gerektiğinde periodontoloji (diş eti hastalıkları) ve ortodonti gibi alt branşlarla birlikte hareket eder. Kişiye özel gülüş tasarımı bir çok öğeyi bir arada değerlendirmeyi hedefler. Estetik gülüş tasarımı fiyatı tedavinin kapsamına göre artar veya azalır.

Estetik Diş Hekimliğinin amacı;

 • Kişinin yüz yapısına uygun estetik ve sağlıklı bir gülüş tasarımı yapabilmek,
 • Diş eti sorunlarını çözerek, istenilen renk ve boyuta ulaşmak,
 • Sorunlu dişlerin ihtiyacı olan tedaviyi sağlayarak estetik ve doğal görünümlü sonuç elde edebilmek
 • Kişinin hem sağlıklı hem de estetik bir ağız ve dişlere kavuşmasını sağlamak.

Estetik diş hekimliği uygulamaları kişiye özel uygulamalardır. Her hastada farklı diş sorunları olabilir. İhtiyaca göre; aşınmış, sararmış dişler, çapraşık dişler veya aralık dişler, sararmış dişler ve diş kırıkları gibi çeşitli sorunlara yönelik tedavi planlamaları yapılır. Örneğin; dişler sarıysa beyazlatma uygulaması yapılabilir, diş kaybı varsa implant yapılabilir, aşınmış veya kırık dişlerde diş kaplamalarına başvurulabilir. Tüm bu uygulamalar diş hekimi değerlendirmesi ile kişiye en uygun ve en etkili sonuç alınacak şekilde planlanır. Diş hekimi tarafından kişinin diş yapısı, boyu ve ağız içerisindeki dizilimi ayrıntılı olarak değerlendirilir.

Estetik Diş Uygulamaları
 • Gülüş Estetiği

Estetik gülüş tasarımı nedir? Estetik diş hekimliğinin en önemli konularından biri olan gülüş estetiği kişisel istek ve beklentilerin göz önüne alınarak fonksiyon, estetik ve doğallığın birleştirildiği en güzel gülüşü (smile) planlamaktır. Dijital gülüş tasarımı tam bu noktada en büyük yardımcımız olmaktadır. Hollywood smile diş, beyazlatma (bleaching), porselen laminalar, implant uygulamaları veya diş eti seviyelendirme (gingivoplasti) gibi bir veya birkaç uygulamanın senkronlu şekilde gerçekleştirilmesi ile elde edilir. Gülüş tasarımı yaptıranların yorumları önemlidir. Gülüş estetiğinde hastanın yüz formu ve şekli, ten rengi, cinsiyeti, yaşı, dudakları, dudak kenarlarının durumu, dişlerin rengi, dizilimi ve diş eti yapısı gibi unsurlar göz önünde bulundurulur. Bazı durumlarda estetik kapsamı tüm tedavileri içerebildiği gibi, bazı durumlarda ise biri ya da birkaçı ile gülüş estetiği istenilen seviyeye getirilebilmektedir. Gülüş dizaynı fiyatları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

 • Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Bazı kişilerde özellikle gülüş anının maksimum evresinde diş eti dokusunun çok fazla görünmesi veya dişlerin kısa görünmesi durumu olabilir. Estetik gülüş tasarımı uygulanırken “Gummy Smile” olarak adlandırılan bu sorun hastalarda memnuniyetsizlik yaratabilmektedir. Fakat bu vakalar basit bir diş eti şekillendirme uygulaması ile tedavi edilebilmektedirler. Bu uygulamalarda kullanılan Lazer cihazları ile işlem esnasında kanama olmamakta ve lazer cihazlarının en önemli özelliklerinden biri olan hızlı doku iyileşmesi görülmektedir. Uygulamadan sonra iyileşme periyoduna bırakılan dişetlerindeki kalıcı pembe estetik sonuç çok kısa sürede elde edilebilmektedir.

 • Diş Beyazlatma (Bleaching)

Estetik Diş Hekimliği’nin belki de en sık uygulanan uygulaması olan Diş Beyazlatma işlemi uzun yıllardır gerçekleştirilen bir işlemdir. Hekim gözetiminde yapıldığı sürece uygun jel kullanımı ile dişe herhangi bir zararı bulunmayan bu işlem, gerektiğinde uygun zaman aralıklarında tekrarlanabilmekte ve estetik unsurlar çerçevesinde yenilenebilmektedir. Güvenilirliği kanıtlanmış bu yöntemle hasta beklentisi çok kısa sürede gerçekleştirilip kişilerin tatmini ve mutluluğu sağlanabilmektedir.

 • Kompozit Bonding Uygulamaları

Ön bölge dişlerde kimi zaman çapraşıklığın giderilmesinde, kimi zaman oluşmuş olan kırık ve çürük dokularının restorasyonu için yapılan veya kısa ya da küçük bulunan dişlerin genişletilmesi çalışmalarını yapmak için uygulanan işlemlerdir. Bu işlemde en ekonomik estetik gülüş fiyatı ortaya çıkmaktadır.  Bu çalışmalarda uygulanan Kompozit Dolgular birebir kişinin diş rengine ve ışık geçirgenliğine uyacak şekilde seçilip daha sonra diş formlarına dikkat ederek uygulanırlar. Bu aşamalardan sonra uygun form verme ve cila işlemleri ile yapılmış bonding uygulamalarında Estetik gülüş yakalanıp, yapılan dolgular dişler ile aynı parlaklık ve renk tonuna sahip olmaktadır. Kimi zaman dişlere hiç dokunulmadan sadece belli alanlara uygulanarak yapılan bir işlem olduğu için estetik diş hekimliğinin minimum işlem özelliği bakımından öne çıkan unsurlarındandır.

 • Porselen Lamina Uygulamaları

Lamina uygulamaları belki de estetik diş hekimliğinin son dönemdeki en gelişmiş gülüş tedavisidir. Lamina uygulamaları ufak çapraşıklık varlığında, ortodontik tedavi görmek istemeyen kişilerde, diş rengi ve formlarının estetik olmadığı kişilerde, dişlerin küçük veya aralıklı olduğu kişilerde, diş dokusunda kırık meydana gelmiş kişilerde yapılmaktadır. Lamina uygulamalarında diş dokusundaki ön yüzeyde çok az veya hiç aşındırma yapılmamaktadır. Yüksek estetik hassasiyeti olan porselen materyaller ile birebir uygulama yapılacak dişe özgü yapılıp uygulanmaktadır. Yapımı esnasında kişinin gülüş estetiği başlığı altındaki detaylarına uyulmalıdır. İdeal şekilde yapılan porselen lamina uygulamasının estetik kazanımı çok yüksektir.

 • Full Estetik Porselen Kuronlar

Toplum içerisinde “kaplama” olarak bilinen bu restorasyon çeşidinde dişler tamamıyla kesilip küçültülerek yapılacak kaplamalara yer açılır. Eskiden kuron uygulamalarında yeterli dayanıklılık ve ömür sağlanabilmesi için metal alt yapı oluşturulup üzerine estetik unsur olan porselen işlenmekteydi. Her ne kadar porselen estetik bir unsur olsa da alt yapısında bulunan metal kısım nedeniyle yeterli ışık geçirgenliği sağlanamamaktaydı ve istenilen doğal dişe yakın görünüm yakalanamamaktaydı. Diş estetiğindeki gelişmeler ile birlikte artık günümüzde metal alt yapı içermeyen kuronlar yapılabilmektedir, bazen full porselen şeklinde bazen ise zirkonyum materyal desteği ile uygulanan bu restorasyonlar doğal dişe çok yakın ışık geçirgenliği ve kırılımı ile hasta beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilmektedir. Zirkonyum gülüş tasarımı yaptıranlar bütünüyle bu estetik beklentilerine smile tasarım sayesinde kavuşmaktadır.

 • İmplant Uygulamaları

Özellikle ön bölgede gerçekleşen diş kayıplarında ilgili boşluğun doldurulması için yapılacak olan köprü protez uygulamaları yüksek estetik beklentiyi karşılayamamaktadır. Bu sebeple ön bölgede kaybedilmiş diş bölgesine yapılan İmplant uygulamaları sonucunda yapılan protezle ideal diş eti uyumu ve form uyumu yakalanabilmektedir. Gelişen malzeme süreçleri sonucunda artık implantlar da estetik görünüme ulaşmıştır, eskiden sadece titanyum alaşım metal olarak üretilen implantlar günümüzde zirkonyum ile birlikte full estetik bir konuma kavuşmuştur. Bu sayede diş eti dokusunun altından metal yansıması probleminin önüne geçilmiştir.

 • Inley / Onley Restorasyonlar

Bu dolgular alınan ölçülerin teknisyenlere gönderilmesi ile laboratuvar ortamında yapılırlar. Özellikle diş dokusunda büyük hacim ve form kaybı ya da yan diş ile ideal kontak istenen durumlarda uygulanan bu dolgularda, kompozit ve porselen materyalleri kullanılabilmektedir. Bu sayede yapılan dolgunun materyal dayanımı yüksek olup aynı zamanda renk, form ve yapı gibi unsurlar açısından tamamen kişinin kendi dişiyle uyumlu ve estetiktir.

0 312 287 10 87