background

Çukurambar Endodonti

Endodonti deyince akla ilk gelen kanal tedavisi oluyor ancak endodonti dişin canlılığını korumak amacıyla yapılan rejenarasyon tedavisini de kapsıyor. Kanal tedavisinde dişin ağız içinde korunması sağlanırken rejenarasyon tedavisinde ise diş kökünün içinde canlı doku oluşturuluyor. Çukurambar Endodonti merkezimizi ziyaret ederek dişinizin doğal görünümü koruyabilir vehahut da çocukken gelişen diş hastalıklarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Diş hekimleri, endodonti hakkında bilgilidirler ancak endodontik vakalar için endodontik uzmanına başvurmanız gerekmektedir çünkü endodonti uzmanları 5 yıllık diş hekimliği eğitiminde 3 yıllık endodonti alanında uzmanlık eğitimi alırlar.

Endodonti Uzmanları Ne Yapar?

Endodonti uzmanları; pulpaya ait hastalıkların önlenmesi ve canlı pulpuda meydana gelen hastalıkların önlenmesi,endodontik tedavi gören dişlerin beyazlatılması, dental açıdan travmaya maruz kalan dişlerin tedavisi gibi pekçok diş vakalarının tanı ve tedavisiyle uğraşır.

Endodontik Tedavi Nasıl Olur?

Diş özü olarak bilinen dişin pulpasında yer alan damar ve sinirlerin bölgeden çıkarılmasıyla oluşan boşlukların özel hazırlanmış bir dolgu malzemesiyle kapatılmasına endodontik tedavi denir.Endodontik tedaviye başlamadan önce kişinin dişinde olan sorun dental muayene ve radyolojik görüntüleme yöntemiyle belirlendikten sonra ağrı hissini azaltmak için lokal anestezi uygulanır.Dişin mine ve dentin tabakalarındaki çürükler temizlenir ve pulpaya giden bir yol da açıldıktan sonra tedavi edilecek dişlere ‘rubber dam’ takılarak diş izole edilir. Bu işlem bittikten sonra diş kökü dezenfekte edilir.Temizlenen boşluk dolgu maddeleri ile kapatılırken diş üst kısmı da kuron ile kapatılarak tedavi sonlandırılır. Endodonti tedavisi sonrası diş ölü olsa bile çiğneme fonksiyonu sorunsuz bir şekilde yerine getirilir.Endodontik tedavi sayesinde diş ömrü uzatılır çünkü endodontik tedaviye maruz kalmış bir diş porselen, seramik veya metal taç ile kapatılır.

Pulpaya Zarar Veren Etkenler

1-Diş eti şişmesi.
2-Diş etinde sivilce benzeri yara oluşumları.
3-Derin çürükler.
4-Çatlamış dişler.

Ankara Çankaya’da yer alan Çukurambar Luna Dental Diş Kliniği’imizde yer alan Çukurambar endodonti merkezimizde rahatlıkla tedavi olabilirsiniz. Ayrıca diş hekimlerimizden randevu almak için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Call Now Button0 312 287 10 87