background

Diş Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi çoğu hasta tarafından çok acı verici ve zahmetli bir diş tedavisi olarak görünür halbuki tahmin edildiği kadar zahmetli değildir bilakis gelişmiş teknoloji sayesinde kanal tedavisi acısız ve rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi hasar görmüş veya ölen pulpanın; yani diş özünün çıkarılma işlemidir.Pulpa çıkarıldığı vakit temizlenir ve sonra da diş gibi şekillendirilerek doldurulur. Bu işlem sayesinde kök kanalı kapatılır.Eskiden hasar gören dişler çekilmek zorundaydı ve bu işlem oldukça acı vericiydi fakat kanal tedavisi sayesinde dişler tedavi edilebildiği gibi kaybedilme ihtimali olan dişler bile kurtarılabilmektedir. Hastanın tedavi süresi diş hekimlerinin pratiğine ve bu konuda ne kadar uzman olduklarına konusuna göre değişebilir. Çukurambar diş kanal tedavisi merkezimizde korkusuzca kanal tedavisi olabilirsiniz.

Diş Özüne Zarar Veren Etkenler

*Çatlayan Diş
*Derinlere kadar inen çürükler
*Darbelerden dolayı dişte oluşan hasarlar

Kanal Tedavisi Neden Çok Önemli?

Eğer pulpa enfeksiyon kapıp ölürse ve bu durum tedavi edilmezse dişin kökünde, çene kemiğinin içinde irin birikebilir. İşte bu durum dişi çevreleyen kemiği yok ederek hastaya inanılmaz bir acı verir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin ilk aşamasında ön dişin arka tarafında bir delik açılır. Enfeksiyon kapmış pulpa çıkarıldıktan sonra pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir,genişletilir ve de kanal dolgusu için şekilendirilir.Ardından geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğuyla kanal kalıcı olarak doldurulur.Konik uçlu kauçuk bir malzeme, açılan kanalların her birine sokulur ve bir yapışkanla yerine yapıştırılır. Son olarak da dişin eski doğal görünümünü kazandırmak için dişin üzeri kuronla kaplanır. Eğer diş kırılmışsa kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulanması gerekmektedir.

Kanal Tedavisinden Sonra Pulpa Tekrar Zarar Görür mü?

Kanal tedavisiyle onarılan dişler ömür boyu sağlıklı kalabilir, tabii eğer hasta doğru ağız ve diş bakımını yaparsa. Eğer hasta diş bakımını aksatırsa tedavi edilen dişte tekrar çürük oluşabilir, bu yüzden de ileride ortaya çıkabilecek bu gibi problemler için ağız bakımı ve düzenli diş hekimi muayenisi gereklidir.

Ankara Çankaya’da yer alan Çukurambar Luna Dental Diş Kliniği’mizde yer alan Çukurambar diş kanal tedavisi merkezimizde rahatlıkla kanal tedavisi olabilirsiniz.Ayrıca diş hekimlerimizden randevu almak için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Call Now Button0 312 287 10 87