background

İmplant Sonrası Bakım Gerekir Mi?

İmplant tedavisinin uygulanmasında herhangi bir komplikasyon olmasa bile tedavi sonrasında dokuların iyileşmesi ve yenilenmesi için belirli süreye ihtiyaç vardır. Operasyonu takip eden sürede ağız bakımı ve beslenme gibi birkaç temel noktaya dikkat ettiğimiz takdirde tedavi sonrası komplikasyonları tamamıyla önleyebiliriz.

İmplant operasyonu sonrasındaki 24 saat boyunca ağız içerisine herhangi bir bakım ürünü alınmamalı yani dişler fırçalanmamalı ya da gargara yapılmamalıdır. İmplant sonrasında dişlerde oluşan hassasiyet genellikle 48 saat sonra son bulur ve bu sürecin devamında sert hareketler yapmamaya özen göstererek gargarayı ağız içinde basınç uygulayacak şekilde değil de ağız içinde dolaştırıp ağızdan tükürmeden akıtacak şekilde, dişleri de sert hareketler yapmadan fırçalamak uygun olur. Burada önemli nokta; dişlerin fırçalanması esnasında dişte bir baskının olmamasıdır. Çene kemiğinde dolayısıyla dişlerde baskı yaratabilecek fiziksel aktivitelerden uzak durmanız, iyileşme sürecini diğer bir deyişle tedavinin başarı düzeyini etkileyecektir. Ağız bakımı için hangi diş macununu ya da gargarayı kullanmanız gerektiğiyle ilgili en doğru bilgiyi diş hekiminden alabilir, hekim tavsiyeleri doğrultusunda implant tedavisinden sonra 48 saatin tamamlanmasının ardından belirli şartlarda ağız bakımına devam edebilirsiniz.

Tedavi sonrasında iyileşme süreci üzerinde en belirgin etkiye sahip olan alan beslenmedir. İmplant operasyonundan sonraki 2 saatte kesinlikle herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketilmemeli, takip eden 24 saatlik dönemde ise dişte hassasiyet oluşturabilecek aşırı sıcak, soğuk ya da sert besin gruplarından uzak durulmalıdır. Ortalama 24 – 48 saat devam eden yoğun hassasiyet sürecinin tamamlanmasıyla birlikte normal beslenme düzenine kısmi dönüşler yapılabilir fakat ağızda baskı oluşturabilecek sertlikte besin gruplarının tüketiminden uzak durmaya devam edilmesi gerekir. Çene kemiğine yerleştirilen implantın yapay diş kökü halini alması için kemikleşmesi gerekir ve implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için ortalama 2- 3 aylık bir zaman dilimi gerekir. Dolayısıyla bu süre boyunca beslenme dengesinin korunması, tedavi sonrasındaki önemli detaylardan birini oluşturur.

İyileşme sürecinde hastanın davranışları belirleyicidir ve sigara ve alkol de süreci etkileyen iki önemli değişkendir. İyileşme sürecini uzatabileceğinden tedavi sonrasında alkol ve sigara kullanımından en azından implantın dikişleri alınana kadar uzak durulmalıdır.

Toplum arasındaki yaygın kanının aksine implant tedavisinden sonra büyük ölçekli bir ağrı hissedilmez ve dişlerde oluşan hassasiyetin getirdiği sızlamayı en az seviyeye indirebilmek ve olası enfeksiyonları önleme adına ilaç tedavisi uygulanır. Operasyon sonrasında ağrı yaşanmaması için beslenme ve bakım süreçlerinde belirli noktalara dikkat edilmesi ve özellikle sert kabuklu besin gruplarından uzak durulması gerekir.

Tedaviyi takip eden süre boyunca ağız bakım ve beslenme önerilerine dikkat edilmesi gerekir. Tedavi sürecini takip eden 10. günde dikişlerin alınması, ilk 1,5 aylık süreçten sonra kontrol edilmesi, 3 ay dolduktan sonra da implant üstü iyileşme başlığının takılması ve takip eden süreçte de üstünün kronunun yapılması ile implant süreci tamamlanmış olur.

Call Now Button0 312 287 10 87